Historie vývoje dřevěné hračky Autobus RTO

Autobus je společně s tramvajemi nejvíce zákaznicky oblíbená dřevěná hračka. Konstrukčně vychází výroba dle fotografie legendárního busu Škoda RTO 706 LUX. Protože se jedná o hračku, není možno zachovat kvůli bezpečnosti při hraní více drobnějších prvku, ale přesto autobus nese hlavní znaky RTóčka jako motor vedle řidiče, oblý tvar karosérie, přední chladič, přední a zadní světla. Inspirací k jeho výrobě nám byl v roce 2013 ředitel ČSAD Plzeň, který si objednal 40 ks jako dárky pro své kolegy a se kterým jsem konzultoval konstrukci autobus, za což mu patří poděkování.  Všichni, co viděli tento krásný kousek v dřevě byli nadšení a uvítali jeho skvělé provedení pro děti. Je to hračka, která přečká věky a bude věčnou památkou jak dětem, tak i historii tohoto krásného přepravního prostředku. Radek Solařík

Autobus ŠKODA 706 RTO

Dřevěný autobus, dřevěné hračky

Pojízdný dřevěný autobus Škoda RTO eko hračky pro děti   Bez panorama obalu. Krásný pojízdný...

Vaše cena: 549,00 Kč

Autotobus RTO, dřevěná hračka s červeným lakem

Červený autobus hračka ze dřeva   hračka vychází z legendárního modelu RTO a je plně pojízdný....

Vaše cena: 590,00 Kč

Hračka autobus pro děti. Originální modrý lak karoserie.

RTO autobusy opět ožily dřevěná hračka pro velké i malé   Autobus jezdí, je vyroben z...

Vaše cena: 590,00 Kč

Autobus Škoda 706 RTO Lux, dřevěné hračky

Pojízdný autobus Škoda 706 RTO Nádherná certifikovaná hračka - Československý autobus Škoda RTo z...

Vaše cena: 666,00 Kč

Autobus ze dřeva s podstavou. Dárky k narozeninám, dřevěné hračky

Autobus RTO - dřevěný dárek velké překvapení ka narozeninám pro řidiče autobusů   autosbus je...

Vaše cena: 749,00 Kč

Objednat věnování 10 znaků na dřevěné hračce

Gravírované věnování na dárku/hračce ze dřeva Při delším textu cenu dopočteme   Na objednanou...

Vaše cena: 149,00 Kč

Autobus RTO, dřevěná hračka pro dětiDětský autobus, hračka české výroby

Vznik a historie autobusu ŠKODA 706 RTO


Škoda 706 RTO (rámový trambusový osobní) je typ československého autobusu, který byl vyráběn národním podnikem Karosa mezi lety 1958 a 1972 (první prototyp již roku 1956). Ve výrobě byl nahrazen vozy Karosa řady Š. V Polsku byl ale licenčně vyráběn pod označeními Jelcz 272 a Jelcz 041 až do roku 1977.

V Československu se na výrobě autobusů 706 RTO podílely podniky LIAZ (podvozek), Škoda (motor) a Karosa (karoserie a kompletace). Od roku 1958 byly ve Státní výrobnách autodílů (SVA) Holýšov prováděny generální opravy autobusů Škoda 706 RO, při kterých byly na původní podvozek dosazovány karoserie typu RTO vyrobené právě v Holýšově, čímž de facto vznikl nový vůz. V letech 1967 až 1972 potom SVA Holýšov stavěl vlastní autobusy 706 RTO-SVA na nových podvozcích z LIAZu.

Autobus 706 RTO byl vyráběn pod značkou Škoda, neboť až do začátku výroby řady Š v Karose (polovina 60. let) byly autobusy vyrobené v Československu označovány podle výrobce motoru.

Bez zajímavosti určitě není, že s výrobou autobusů Škoda 706 RTO se skončilo v 60. letech, ale ještě mnoho let poté se jejich podvozky a motory dodávaly např. do Polska pro stavbu autobusů Jelcz a dokonce ještě na počátku 90. let bylo na původním strojním zařízení v LIAZu vyráběno několik desítek nových motorů 706 ročně jako náhradní díly.